A lézernyomtató az úgynevezett nem ütő, azon belül is az elektrosztatikus nyomtatók csoportjába tartozik, ami azt jelenti, hogy a kinyomtatott kép bárminemű leütés nélkül kerül a papírra. A szerkezet lelke egy szelénnel vagy más fényérzékeny anyaggal bevont, elektromos töltéssel bíró, 4-10 centiméter átmérőjű alumínium cső, valamint a képalkotást végző lézersugár.
Hogyan működik?
Működési elve hasonló a fénymásolóéhoz. A lézernyomtatóban a festék por alakban kerül felhasználásra. Az elektrosztatikusan feltöltött fényérzékeny hengert a lézersugár a nyomtatni kívánt képnek megfelelően megvilágítja, és ezeken a pontokon megszűnik a henger pozitív töltése. A festékpor töltése ellentétes a szelénréteggel bevont hengerével, így a töltéssel rendelkező részen megtapad, míg a töltéssel nem bíró részről visszapereg a festék a tárolóba. Miután a festék a papírra került, az áthalad egy fűtőhengeren, ami a maga 200 C-os hőmérsékletével lényegében beleégeti a festéket a papírba – ezért meleg a lézernyomtatóból frissen kinyomott papír. Ha a lézernyomtató színes, akkor a türkizkék, a bíborvörös, a sárga és a fekete színek egymást követően kerülnek fel a papírra, vagyis a lézersugár négyszer fut végig a fényérzékeny hengeren.
A lézernyomtató előnyei és hátrányai
A lézernyomtató egyértelmű előnye a rendkívül jó minőségű nyomtatás: a több száz apró tintapontból összerakott betűk és képek roppant élesek. Akár fotóminőségben is nyomtathatunk vele, ráadásul a speciális festékpornak köszönhetően a nyomat nedvességálló, így jóval tartósabb is. További előnyt jelent a gép gyors működése, de tény, hogy az energiaigénye viszonylag magas. Hátrányként említhetjük azt is, hogy noha a fekete-fehér gépek esetében a beszerzési ár megközelíti a tintasugaras nyomtatóét, a színes lézernyomtató továbbra is a drágább eszközök közé tartozik.